Jak wiadomo NFOŚiGW na poczatku 2015 roku uruchomić Program Prosument umożliwiający otrzymanie dofinansowania w formie bezzwrotnych dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób prywatnych w wysokości 20% kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia. W nowym programie do wielkości dotacji będzie brana pod uwagę moc kolektorów słonecznych, a nie jak dotychczas powierzchnia czynna .
Mając na uwadze wymogi nowej formy dotacji do kolektorów słoneczych przedstawimy porównanie kilku zestawów do produkcji cieplej wody użytkowej.

Kolektor Typ kolektora Ilość kolektorów w zestawie Ilość rur w zestawie Sprawność kolektora Moc zestawu [kW] (30K)
SHC CPC Heat – Pipe 3 36 66,8% 4075
WATT CPC 9 U – Pipe 4 36 56,4% 4068
BlueClean SB-1800/58 Heat – Pipe 2 36 58,2% 2278
Hewalex KSR-10 Direct – Flow 4 40 78% 3004

W tabeli możemy zobaczyć który kolektor posiada najwyższą moc, a to się przedkłada na grzanie naszego zbiornika do CWU czy CO.
W chwili obecnej większość producentów udziela 10 letniej gwarancji na swoje produkty, przez co nie jest to element mający duży wpływ na wybór kolektora słoneczne.
Istotną kwestią jest wbrew pozorom grubość oferowanego przez producenta szkła w której znajduje się element grzewczy. Produkowane kolektory posiadają szkło od 1,5 mm do 2 mm, a biorąc pod uwagę nasze warunki atmosferyczne np. gradobicia to ważna sprawa.
Następnym elementem to rodzaj izolację głowicy. Na rynku występują kolektory izolowane wełną mineralną oraz pianką poliuretanową. Mając na uwadze temperatury stagnacji kolektorów, które sięgają rzędu 270 stopni pianka może się wytopić i nasz solar pozostanie bez izolacji. Brak izolacji ma ogromne znaczenie w okresach jesiennych i zimowych kiedy nasz kolektor narażony jest na wychładzanie.

2 thoughts on “Jakie kolektory słoneczne wybrać

Comments are closed.