Podejmując decyzję o budowie systemu fotowoltaicznego musimy odpowiedzieć sobie na kilka przytań.
Przede wszystkim jakiego rodzaju musi być nasz układ, czyli:
>>ongrid – podłączony do sieci z możliwością odsprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne
>>offgrid – układ niezależny i nie podłączony do sieci energetycznej
>>hybrydowy – układ mieszany on i offgrid razem. Dość często stosowany w budynkach które muszą posiadać zasilanie awaryjne jak np. szpitale.

Kolejną sprawą jest jaki mamy układ prądu zmiennego w naszym budynku. Czy jest to 1 fazowy, czy 3 fazowy. Dzięki temu wiemy jaki inwerter możemy zastosować.

Istotnym i bardzo ważnym pytaniem jest gdzie zamontujemy panele fotowoltaiczne. Mając do dyspozycji grunt lub dach płaski możemy regulować kąt nachylenia solarów, natomiast na dachu spadzistym staje się to niemożliwe. Należy wiedzieć, iż kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych ma bardzo duży wpływ na ilość wytwarzanej energii. Badania pokazują, iż optymalnym dla Polski jest kąt 36 stopni, natomiast dla kąta 0 stopni mamy spadek uzysku energii o jakieś 14%. Oczywiście najlepszym lecz drogim rozwiązaniem jest układ z trakerem 2-osiowym co podnosi nam uzyski w stosunku do kąta 36 o jakieś 30%.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest czy na panele fotowoltaiczne nie będą zacienianie przez np: komin, drzewa, antenę, sąsiedni budynek. Należy pamiętać, iż niewielki cień padający na kilka ogniwo może wyłączyć cały panel z produkcji prądu.

panel_cien

Rysunek przedstawia zacienienie modułu fotowoltaicznego przez komin. Zaledwie przysłonięcie osmiu ogniw fotowoltaicznych powoduje brak energii z tego panelu. Jeśli jest to sytuacja okresowa czyli pojawia się w przez niedługi okres dnia należy rozważyć inne miejsce posadowania panela lub zastosowanie mikro-inwertera podłaczonego tylko pod ten moduł.

Następnym dość istotnym elementem jest oszaowanie obciążenia naszego dachu. Należy przyjąć iż waga jednego modułu fotowoltaicznego to 20 kg oraz konstrukcji montażowej 4 kg/moduł dla dachu skośnego, natomiast płaskiego 7-8 kg. Do dachu płaskiego należy doliczyć jeśli jest to konieczne wagę bloczków betonowych. Dla 4 kW instalacji fotowoltaicznej należy przyjąć dla dachu skośnego obciązęnie wartości 384 kg. Jeśli chodzi o obciążenie śniegiem jest ono uwzględnianie w projekcie budynku.